субота, 20. децембар 2014.

Oprema za izradu jamskih prostorija u tvrdom i abrazivnom materijalu

Cvrsti materijali pruzaju veliki otpor prodiranju radnih elemenata u materijalu i habaju radne elemente.Rezanjem i drobljenjem materijalakombinuje se sa smicanjem  cime se stedi energija i smanjuje kolicina sitne frakcije(delova).

1)Rotorne probojne masine sa ozubljenim valjcima -ove masine imaju jedan noseci rotor na njemu se nalazi vise ozubljenih valjaka i u sredini nalazi jedan konusni valjak.Precnik masine je oko 2m(2,1m),rotor se obrce i u isto vreme potiskuje cilindricne valjke koji rezu slojeve cela hodnika,rezani materijal zahvataju lopaticama i prenose na transporter koji je u sastavu masine.Masina se oslanja na bokove hodnika pomocu 4 raspinjace.
2)Vise rotorne kombinovane masine imaju 1 rotor koji nosi 4 ozubljena valjka.Glavni rotor  nosac se obrce u suprotnom smeru  od manjih rotora na njemu.Ozubljeni valjci su pod isvesnim uglom u odnosu na osu masine na taj nacin se 2/3 otkopnog materijala dobija smicanjem.
3)Probojne masine sa diskovima-ove masine  imaju vise diskova koji se nalaze na rotoru  i njihovim obrtanjem  i potiskivanjem rotora dolazi  do struganja materijala u vidu koncentricnih krugova.Precnik rotora je oko 4,5m.

Metode rada i oprema za izradu jamskih prostorija u mekom materijalu

U mekom homogenom materijalu (f<5) koriste se sledece metode za izradu jamskih prostorija:

1)Izrada uz pomoc busacko minerskih radova
2)Izrada uz pomoc busacko minerskih radova sa zasecanjem i podsecanjem
3)Probijanjem kombinovanim masinama
4)Hidromehanicko probijanje
  Kombinovane masine mogu biti:probojne i otkopne.
Probojne rade na izradi hodnika,okna, i kosih prostorija.
Otkopne rade  na dobijanju uglja.

Sve probojne kombinovane masine imaju elemente za rezanje u vidu zubaca i seciva,dele se na :

1)Rotorne kombinovane masine sa 1 ili 2 rotora za probijanje rudnickih prostorija  elipsastog oblika.Ove masine  izrazene su za probijanje hodnika u uglju,sastoje se od trokrakog ozubljenog rotora postavljenog pri uglu od 25 stepena  na izvlacnom vratilu.Za prihvatanje izglodjenog materijala  sluzi grabuljasti transporter koji je u sastavu ove masine,ima dva motora,jedan motor sluzi za obrtanje rotora a drugi za potiskivanje vratila.Kada se vratilo izvuce do kraja (1,2m)trup masine se privuce u pocetni polozaj i pocinje novi ciklus  ponavljanja.
 
2)Lucne kombinovane rotorne masine sa malim rotorom sa lucnim pomeranjem koji se koristi za probijanje rudnickih prostorija kvadratnog,trapezastog,kruznog i zasvodjenog oblika.Ove masine su snadbevena sa rotorommalog precnika koji se lucki okrece i obradjuje celo hodnika .Nosaci rotora su najcesce sa teleskopskim pomeranjem.

3)Kombinovane masine sa neprekidnim lancima(neprekidni kopaci-drugi naziv)  koji su ozubljeni i lucno se pomeraju,namenjeni za izradu hodnika cetvrtastog poprecnog preseka.Radni organ(glava)sastoji se od 6 neprekidnih lanaca koji su ozubljeni.Glava se moze pomocu hidroulicnih nosaca pomerati gore-dole i levo-desno.Ova kombinovana masina ima 2 transportera jedan pomocni koji prihvata izdrobljeni materijal i glavni koji moze da se pomera u odnosu na osu masine 45stepena,ove masine imaju veliki kapacitet.

Odredjivanje kvaliteta mineralnih lezista i klasifikacija rudnih lezista

Kolicina i kvalitet korisnih mineralnih sirovina  u lezistu je glavni faktor koji odredjuje industriski i privredni znacaj lezista.
Sve rezerve mineralnih sirovina delimo na:geoloske,industriske i eksplotacione.

Geoloske rezerve predstavljaju rezerve mineralnih sirovina u lezistu bez uzimanja u obzir gubitke koji nastaju u toku eksplotacije.Zalihe  mineralnih sirovina utvrdjuju se  geoloskim istraznim radovima u ove kolicine ulaze i oni delovi lezista koji pri odredjenom stepenu tehnike i tehnologije nemogu eksplotisati .

Eksplotacione rezerve se racunaju tako sto se od geoloskih rezervi odbije ona kolicina  mineralnih sirovina koja se nemoze eksplotisati ili se ostavlja u jamama kao  potporni stubovi.

среда, 17. децембар 2014.

Metode istrazivanja lezista

Povrsinski radovi,podzemni radovi i  dubinsko busenje

Povrsinski istrazni  radovi vezani su za pocetnu fazu istrazivanja lezista.I tu spadaju:

-Istrazni raskopi vrse se na povrsini lezista sa najednostavnijom mehanizacijom,ovim nacinom otkopava se do 100metara kubnih sto zavisi od rudne pojave
-Istrazni zaseci vezani su za strme terene gde se vrsi usecanje u teren,ovim nacinom ispituju se nanosna lezista i lezista koja su prekrivena usitnjenim materijalom, 3-5m duzine.
-Istrazni kanali  rade se na granici lezista po pravcu pruzanja lezista i poprecnom pravcu pruzanja.
-Istrazni bunari su najdetaljniji vid istraznih radova,vrse se na meksem materijalu mogu biti dubine od 3-5 m kada imaju poprecni presek 1metar kvadratni i dublji bunari do 15m dubine sa poprecnim presekom 1.5m kvadratnih.

Podzemni istrazni radovi :

1)Potkopi su horizontalne jamse prostorije sa neposrednom vezom sa povrsinom izgradjuju se u strmim terenima i to u padini lezista.
2)Hodnici su horizontalne jamske prostorije bez neposredne veze sa povrsinom mogu biti smerni i poprecni hodnici.Rastojanje izmedju smernih hodnika je 15-30m.
3)Istrazna okna su vertikalne prostorije dubine 20-30m,mogu imati neposrednu vezu sa povrsinom a mogu biti i slepa okna.

Istrazno busenje
Znacaj ovih radova je:
1)dobijaju se podaci o strukturistenskog materijala
2)utvrdjuje se nacin pojavljivanja korisne komponente
3)utvrsjuje se tacna koncentracija korisne komponente i njen raspored po dubini
4)istrazno busenje je jedini nacin pronalazenja nafte i gasa
Busenje moze da bude:
-rotaciono
-udarno
-udarnorotaciono
Busotine mogu biti:vertikalne,kose i dirigovane.Kod svake busotine razlikujemo:ulaz(usta busotine),dno busotine,osu busotine,zid busotine,precnik busotine.

Faze istrazivanja mineralnih sirovina

Prethodna istrazivanja predstavljaju uvod u istrazivanje kojim se utvrdjuje dali je mineralna sirovina u malim kolicinama ili se radi o lezisru mineralni sirovina.Istrazni radovi su povrsinski raskopi i zaseci ili plitke busotine,pri prethodnom istrazivanju koriste se topografske karte.
Detaljno ispitivanje -odredjuje se sadrzaj korisne komponente njen raspored u lezistu,pravac pruzanja i ogranicava se leziste.Na osnovu ovih istrazivanja rade se geoloske karte u razmeri 1:500,1:200,izgradjuju se geoloski profili i blok dijagrami.
Eksplotaciono istrazivanje koje se obavlja prilikom otvaranja lezista(pripreme za eksplotaciju a i u toku eksplotacije) vrsi se busotinama u cilju pribavljanja dodatnih podataka o lezistu.

Faze istrazivanja mineralnih sirovina -Prospekcija-

Skup operacija koje se izvode pri pronalazenju lezista mineralnih sirovina nazivaju se Prospekcija.
Prospekcija je studija nekog terena i predstavlja istrazne radove koji imaju za cilj utvrdjivanje  postojanja mineralne sirovine na odredjenom terenu,na osnovu prospekcije planiraju se drugi istrazni radovi.
Prospekciju vrsimo na osnovu nekih oznaka na terenu koji nam ukazuju da se tu nalazi neka mineralna sirovina,oznake mogu biti:
1)Prirodne-postojanje delova mineralnih sirovina u rekama i potocima u podnozju planina,rastinje...
2)Vestacke-ostaci starih radova,stara jalovista,objekti,stara oprema...

Prospekcija se najcesce vrsi geofizickim istrazivanjem.

Rudarski istrazni radovi

Rudarskim istraznim radovima utvrdjuje se:

-kvalitet lezista
-uslovi zaleganja
-oblik lezista utvrdjuje granicu izmedju lezita i pratecih stena u obliku slojeva,sociva i drugih.
svaki sloj ima pravac pruzanja,mocnost,nagib sloja.

Prema uglu nagiba razlikujemo :horizontalna lezista,blago nagnutalezita do 30stepeni,strma od 30-60,vertikalna 60-90stepeni.

Rudne zice su pukotine u zemljinoj kori ispunjene rudom.
Sociva su lezista mineralnih sirovina  koja imaju izrazito socivast oblik,veoma izrazen kontakt izmedju rude i jalovine.
Rude cine jedan ili vise minerala i jalovina i sve to se moze ekonomski isplativo eksplatisati.

Lezista mineralnih sirovina

Lezista mineralnih sirovina su prirodne tvorevine u zemljinoj kori  koje se mogu savremenim metodama i tehnickim sredstvima ekonomski koristiti.
Po sastavu se dele:
1)Kaustobioliti-ugalj(lignit,antracit,kameniugalj,mrki ugalj),nafta i zemni gas
2)Metalicna-sadrze jedan ili vise minerala  iz kojih se mogu dobiti metali
3)Nemetalicna-sadrze jedan ili vise minerala koji se tehnicki ekonomski koristiti:Alatit,Florid,Azbest,Liskuni
Po nacinu postanka se dele :
1)Slojevita-imaju pravac prostiranja odredjenih faza,vezani su za sedimentna podrucja.
2)Neslojevita-javljaju se u prirodi u raznim,nepravilnim oblicima.Korisni mineral je nepravilno rasporedjen u lezistu,postanak ovih lezista vezan je za eruptivne procese,istrazni radovi su veoma spori.
3)Nanosna -nastala radom vetra,vode,lednika,korisni mineral se nalazi u nanosima zlata,kalaja,volframa,platine.

Osnove Rudarstva

Rudarstvo je grana privrede koja se bavi dobijanjem mineralnih sirovina.Rudarska tehnika je grana tehnickih nauka koja se bavi naucnim principima i tehnickim pravilima za dobijanje mineralnih sirovina i njihovu preradu i koriscenje.
Zadaci rudarstva i znacaj za privredu:
-obezbedjenje mineralnih sirovina koje se koriste u drugim industriskim granama
-obezbedjuje ekonomsku moc
-strateska privredna grana

Da bi rudarstvo obezbedilo jednoj zemlji dobar strateski polozaj potrebno je da se ispune tri osnovna uslova:
1)Dobra istrazenos lezista
2)eksplataciju vrsiti na najpovoljniji nacin
3)Savremena nauka i tehnika treba da se primenjuju  u eksplataciji i da prate odredjene tehnoloske procese,najpovoljnije je ako se mozemo osloniti na sopstvena naucna dostignuca a ako primenjujemo domacu opremu